تبلیغات
وب نوشته های یک دانشجو ... ! - دارم آماده میشم واسه عمل جراحی !
وب نوشته های یک دانشجو ... !
وب نوشته های یک پشت کنکوری تبدیل شد به وب نوشته های یک دانشجو ... !
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 13 دی 1389 توسط S a M i | نظرات ()

سلام دوستان عزیز

متاسفانه دوستان دور از شما پولیپ بینی Nasal Polyposis دارم و چند وقته هی کوتاهی میکردم نمی رفتم دنبالش ولی می خوام هر جور شده تو این چند هفته آینده حتی شده بی خیال درس شم برم ببینم چه بلایی قراره سرم بیاد . البته می دونم ها باید برم جراحی کنم  ولی خدا بزرگه شاید با دارو خوب شد

دیروز 12/10 رفتم بیمارستان تامین اجتماعی و پیش متخصص حلق و بینی او نم منو معرفی کرد به سی تی اسکن و رفتم زیر دستگاه مخوف و خفن  و خطرناک سی تی اسکن  و قرار شد سه شنبه یعنی فردا جواب رو بدن و بعد ببرم پیش آقا دکتر حبیبی و ببینم آقا دکتر چی میگه ! توکل به خدا

راستی دوستانی که دوست داشتند بدونن  پولیپ بینی Nasal Polyposis  چیه ؟

 به ادامه مطلب مراجعه کنند .

ببینید این خانومه رو چه بلایی سرش آوردن منم میخوان اینجوری کنن هاااا

پولیپ بینی Nasal Polyposis

پولیپ بینی

پولیپ بینی

پولیپ بینی  تودۀ خاکستری و گاهی بی رنگی است که معمولا ازمخاط  سینوسها و گاها از خود بینی منشاء میگیرد. در غالب موارد پولیپهای بینی پایه دار و متعدد بوده و در داخل هر دو بینی ظاهر میشوند هر چند که ممکن است فقط در یک بینی و به طور منفرد نیز دیده شود. ظاهر پولیپهای بینی شبیه دانه های انگور است . اگر پزشک با وسیله ای این پولیپها را لمس کند ، متحرک هستند یعنی با لمس میتوان آنها را جابجا کرد و ضمنا لمس آنها دردناک نیست. در مواردی كه پولیپ خیلی بزرگ شود از سوراخ بینی نیز قابل رویت است و گاهی می تواند از پشت بینی وارد حلق شود و اگر بیمار دهانش را باز كند در داخل حلقش قابل رویت باشد .

علت ایجاد پولیپ بینی کاملا مشخص نیست اما بدون شک التهابات  و عفونتهای مزمن داخل بینی از عوامل اصلی  پیدایش پولیپ بینی هستند. پولیپ بینی معمولا به دلیل آلرژی بینی ایجاد می شود كه ممكن است با حساسیت های دیگری مثل آسم و یا حساسیت های پوستی نیز همراه باشد. بدلیل حساسیت ، مخاط بینی متورم شده و كم كم به شكل نسج اضافی درمی آید كه داخل بینی وسینوسها را پرمی كند و به تدریج بر میزان آن افزوده می شود  . با توجه به نقش انکار ناپذیر حساسیت مزمن بینی در ایجاد پولیپ بینی ،درمان به موقع آلرژی میتواند ازپیدایش پولیپ جلوگیری کرده و یا پیدایش آنرا به تعویق بیندازد.

پولیپ بینی تا هنگامی که کوچک است علامتی ندارد اما با توجه به اینکه وقتی بزرگ شد  اصلی ترین علامت آن  انسداد بینی است قبل از آنکه سایرعلائم پولیپ  بینی را مطرح کنم لازم میدانم دو عملکرد اصلی بینی را مورد تاکید قرار دهم  . این دو عملکرد عبارتند از : الف) انتقال هوا از بینی به ریه و تهویه آن               ب) بینی بعنوان محلی برای درک بوهای مختلف

هوا در حین عبور از بینی به سمت ریه، گرم و مرطوب شده و ذرات گرد و غبار موجود در آن گرفته شده و تمیز می شود. ضمناً بینی خط مقدم مقابله سیستم ایمنی بدن با ذرات موجود در هوای استنشاقی است.هر بار که از بینی نفس می کشیم هزاران ذره گردو غبار و ذرات مضر دیگر مثل باکتری وارد بینی ما می شود. وجود مو در ابتدای سوراخ بینی ،تعدادی از این ذرات بزرگتر را به دام می اندازد. تعدادی از ذراتی که توانسته اند از این مرحله بگذرند در اثر نحوۀ توربولانس و گردش هوا در درون حفره بینی به ترشحات چسبندۀ مخاط بینی می چسبند. برای روشن شدن اهمیت این توربولانس بر روی جذب و به دام انداختن ذرات باید متذکر شوم که ذرات بزرگتر از 4-6 میکرومتر قادر نخواهند بود به ریه برسند

وقتی ما به طورطبیعی از بینی نفس می كشیم , بینی هوای وارده را گرم و مرطوب و تمیزمی كند . در صورتی كه بینی انسداد داشته باشد تنفس ما دهانی می شود و در نتیجه هوایی كه به ریه میرسد دیگر گرم و مرطوب و تمیز نخواهد بود واین امر می تواند باعث وجود مشكلاتی گردد.

اصلی ترین علامت پولیپ ، انسداد تنفسی است . با توجه به نقش فیزیولوژیک بینی معلوم میشود که وقتی پولیپ بینی منجر به انسداد بینی شود ،بیمار با مشکلات دیگری نیز روبرو خواهد شد . تنفس دهانی منجر به خشکی گلو به هنگام خواب خواهد شد . این امر به نوبۀ خود باعث میشود که فرد مبتلا به پولیپ بینی خواب شبانۀ خوبی نداشته باشد و چون بدن وی شب هنگام استراحت مناسبی نداشته است طبیعتا روز بعد نیز سرحال نخواهد بود . ضمنا خشکی گلو باعث تحریک مزمن گلو و احساس ناخوشایندی در این ناحیه خواهد شد.

میدانیم به طور معمول ترشحات سینوسها از طریق مجاری آنها به درون بینی تخلیه شده و از آنجا به طرف ته حلق هدایت میشود. پلیپ بینی ممکن است به گونه ای باشد که باعث انسداد مجاری سینوسها شود .در این صورت ترشحات سینوسها در داخل آنها تجمع یافته و احتمال سینوزیت افزایش میابد . پس پلیپ میتواند عامل مساعد کننده ای برای ایجاد و یا تشدید سینوزیت باشد.

پولیپ ممکن با آبریزش بینی و افزایش ترشحات پشت حلق همراه باشد و میتواند باعث تغییر تون صدای بیمار شود به نحوی که صدای افراد مبتلا به پولیپ "تو دماغی " میشود . پولیپ بینی میتواند علت خرخر ، کاهش حس بویایی و سردرد نیز باشد.اگر پولیپ بزرگ باشد و به هر دلیل تحت درمان قرار نگیرد ، میتواند منجر به پهن شدن و بزرگ شدن پل بینی شده و بر روی چهرۀ فرد تاثیر بگذارد.

تشخیص پولیپ بینی با معاینه بالینی براحتی امکانپذیر است .در موارد زیادی بیماران مراجعه میکنند و اظهار میدارند که مبتلا به پولیپ بینی هستند اما وقتی داخل بینی آنها را معاینه میکنم اثری از پولیپ دیده نمیشود بلکه شاخک های تحتانی بینی آنها متورم شده و به درجاتی انسداد تنقسی برای آنها ایجاد کرده است.در معاینه ،پولیپ از بزرگی شاخک براحتی افتراق داده میشود: پولیپ خاکستری رنگ و یا بیرنگ است اما شاخک قرمز رنگ است ،پولیپ قابل حرکت دادن است اما شاخک ثابت است و نمیتوان آنرا حرکت داد، لمس شاخک دردناک است اما لمس کردن پولیپ دردی را ایجاد نمیکند.

آندوسکوپی و همینطور سیتی اسکن از سینوسها نیز برای مشخص کردن اندازه پولیپها و میزان گرفتاری سینوها مفید هستند.

درمان :   چنانچه پولیپ ایجاد شد و اندازه آن به حدی رسید كه باعث انسداد بینی گردید لازم است با عمل جراحی برداشته شود . از آنجائیکه معمولا خاستگاه و منشاء پولیپ از داخل سینوسها است ، اگر فقط پولیپ بینی خارج شود احتمال عود آن بیشتر از وقتی است که علاوه بر خارج کردن پولیپ ، با آندوسکوپ داخل سینوسها نیز از وجود پولیپ تخلیه شود. در هر صورت احتمال عود پولیپ بعد از عمل جراحی وجود دارد البته درمان ضدآلرژی برای به تعویق انداختن پیدایش پولیپ و یا كاستن از سرعت رشد آن موثر است .

نوع بیهوشی : با هر دو روش نیمه بیهوشی یا بی هوشی كامل قابل انجام است .

مدت عمل : حدود 50 دقیقه

وضعیت بستری شدن : بیمار همان روزی كه بستری می شود عمل شده و بعد از 6 ساعت نیز مرخص می شود .

مراقبت های بعدازعمل : مصرف آنتی بیوتیك به مدت 10 روز ،مصرف داروهای ضد آلرژی برای به تعویق انداختن عود پولیپ

نكاتی كه باید بیماربداند :

1 – پولیپ از طریق داخل سوراخهای بینی برداشته میشود لذا هیچ گونه برشی روی صورت یا بینی شما داده نمی شود و با این عمل شكل ظاهری بینی شما فرقی نمی كند.

2 – معمولا پولیپ بینی با سینوزیت همراه است كه می توان هم زمان جراحی آندوسکوپی  سینوس را نیز انجام داد .

3 – در صورت لزوم  ، جراحی پلاستیك بینی ، جراحی اصلاح انحراف تیغه بینی و یا كوچك كردن شاخكهای بینی را نیز می توان به طور همزمان با برداشتن پولیپ انجام داد .

4 – احتمال عود پولیپ بینی بالاست چرا كه علت پیدایش آن حساسیت بینی است و این حساسیت با عمل جراحی برطرف نمی شود لذا به همان دلیلی كه پولیپ ایجاد شده است احتمال دارد كه چندین ماه و یا چندین سال بعد از عمل مجددا پولیپ تشكیل شود .

منبع : سایت دکتر امیری
برچسب ها: پولیپ بینی، پولیپ، جراحی پولیپ بینی، پولیپ بینی Nasal Polyposis، Nasal Polyposis، سی تی اسکن، دکتر حبیبی، بیمارستان تامین اجتماعی،
درباره وبلاگ
سلام من ســامــی 19ساله از تهران هستم . فارغ التحصیل شدم از درس و دارم واسه کنکور انسانی درس میخونم و این وبلاگم ایجاد کردم تا هم جایی باشه تا بتونم به دیگر دوســتـان کـمـک کنم هم دیگردوستان از تجربه هاشون به مــــن انتقال بـــدن !

این متن واسه اواخر سال 1389 و اوایل سال 1390 می باشد و ، واسه یادگاری گذاشتم بمونه...

-------------------------------------

وب نوشته های یک دانشجو ... !

به زودی ...
موضوعات
آخرین مطالب
نویسنده
آرشیو مطالب
دوستان
لینک های باهال
داشبورد
بازدیدهای امروز : 2 نفر
بازدیدهای دیروز : 3 نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عددتمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن می باشد.